Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Robot CORI to absolutna nowość w endoprotezoplastyce. W Polsce ma go tylko jeden szpital. W Ostrowi Mazowieckiej. Zdjęcia z 16.11.2021

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
CORI to najnowocześniejszy na świecie robot do endoprotezoplastyki stawu kolanowego. W Polsce posiada go tylko jeden szpital - szpital w Ostrowi Mazowieckiej. Robot jest już wykorzystywany podczas zabiegów.

Wydawałoby się, że nie tak dawno ostrowski szpital chwalił się wszczepianiem endoprotez przy pomocy robota ortopedycznego Navio, jak pisano - "jedynego tak innowacyjnego sprzętu medycznego w Polsce", który zrewolucjonizował endoprotezoplastykę kolana, a już szpital posiada jeszcze nowocześniejszy sprzęt. Najlepszy na świecie.

CORI to robot nowej generacji służący do endoprotezoplastyki stawu kolanowego. Jest w stanie precyzyjnie (z dokładnością do jednej dziesiątej milimetra) opracować elementy endoprotezy, dzięki czemu zabieg i późniejsza rehabilitacja są krótsze. To najnowszy sprzęt firmy Smith & Nephew, który właśnie został wprowadzony do sprzedaży. Korzystanie z robota w Ostrowi to "krajowa premiera", a w Europie Zachodniej sprzedaż dopiero się rozpoczęła.

Szybszy zabieg, krótsza rehabilitacja

Robot precyzyjnie odwzorowuje model kości, dzięki temu można zaplanować dokładnie każdy element protezy. Zabieg jest wtedy szybszy, bo elementy są precyzyjnie wykonane. To oznacza, że pacjenci szybciej wracają do zdrowia, rehabilitacja jest krótsza, a protezy są indywidualnie dostosowane do pacjenta

- tłumaczy Artur Stolarczyk, szef oddziału ortopedii w ostrowskim szpitalu.

Dzięki zastosowaniu robota CORI uda się znacznie ograniczyć zabiegi rewizyjne, czyli ponowne zabiegi wykonywane we wcześniej operowanym stawie kolanowym lub stawie biodrowym. Artur Stolarczyk mówi, że w tej chwili powikłania po zabiegach wynoszą ok. 20%, ale przy użyciu tak precyzyjnego sprzętu ten procent na pewno będzie dużo niższy.

Czym Cori różni się od Navio?

Jest bardziej zaawansowany niż Navio, bardziej przyjazny dla operatora. Ten robot pozwala na aktualizacje, wgrywanie nowych funkcjonalności. W Navio nie było takiej możliwości

- tłumaczy Bernard Pabin z firmy Smith & Nephew, która jest twórcą robota CORI .

W tej chwili robot CORI pomaga przy operacjach stawu kolanowego, ale prawdopodobnie już za kilka miesięcy pojawi się oprogramowanie umożliwiające endoprotezoplastykę biodra. Szpital w Ostrowi Mazowieckiej jest zainteresowany kupnem również tego oprogramowania.

400 osób czeka na wszczepienie endoprotezy w ostrowskim szpitalu

Średnio lekarze przeprowadzają 3 operacje dziennie. Na operację stawu kolanowego lub biodrowego w szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej czeka ok. 400 osób. Są to pacjenci z całego kraju. Dzięki wykorzystywaniu robota Navio z roku na rok przeprowadza się więcej zabiegów.

2 lata temu operacji było 300, rok temu 400, a w tym roku - 600. Kupiliśmy robot najnowszej generacji i podwoiliśmy liczbę zabiegów rocznie

- mówi dyrektor szpitala Artur Wnuk.

Artur Wnuk podkreślił, że ten wynik to przede wszystkim zasługa zespołu lekarzy, ich pasji i umiejętności. Ale przy zastosowaniu robota CORI wynik może być jeszcze lepszy.

Robot za 2 mln zł

Nowoczesny robot CORI kosztował szpital w Ostrowi 2 mln złotych. To wydatek, który powinien szybko się zwrócić m.in. dzięki zminimalizowaniu liczby zabiegów rewizyjnych.

Podnoszenie jakości zabiegów i jakości szpitala powiatowego przez inwestowanie w taki sprzęt ma sens. Tam gdzie jest wspaniały zespół, który chce i może się rozwijać, trzeba to umożliwić

- powiedział starosta Zbigniew Chrupek.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowmazowiecka.naszemiasto.pl Nasze Miasto