Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie 2022 w Ostrowi Mazowieckiej. Ministrowie czytali "Ballady i romanse" przy bibliotece

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Tegoroczna, 11. edycja akcji "Narodowe Czytanie" w Ostrowi Mazowieckiej już za nami. W sobotę, 3 września cały ogród przy Miejskiej Bibliotece Publicznej wypełnił się ludźmi. "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza czytali m.in. Marek Zagórski - poseł na Sejm RP, Konstanty Radziwiłł - wojewoda mazowiecki, Aurelia Michałowska - mazowiecki kurator oświaty oraz Jerzy Bauer - burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka.

W ubiegłym roku cała Polska wzięła udział w czytaniu "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, a w tegorocznej, 11. edycji akcji przypomniano "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. W tym roku przypada dwusetna rocznica pierwszej publikacji dzieła.

"Ballady i romanse" zostały wydane w 1822 roku w Wilnie. Uważane są za manifest polskiego romantyzmu, a datę ich publikacji uznaje się za początek tej epoki w polskiej literaturze i sztuce.

3 września w Ostrowi Mazowieckiej dzieła Mickiewicza czytali goście: Marek Zagórski - poseł na Sejm RP, Konstanty Radziwiłł - wojewoda mazowiecki i Aurelia Michałowska - mazowiecki kurator oświaty oraz Jerzy Bauer - burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka i ostrowska młodzież: Kinga Pazik, Bartłomiej Wachaczyk, Anna Mioduszewska, Karolina Fidura, Michalina Bloch, Michał Wasilewski i Weronika Gawkowska.

Konstanty Radziwiłł podziękował za zaproszenie, powiedział, że jest wzruszony, że może tutaj być, bo uwielbia czytać i robi to codziennie przed snem, nawet jeśli jest bardzo zmęczony. To dla niego tak ważna czynność, jak umycie zębów i - również służy zdrowiu.

W naszym domu, w naszej rodzinie stosowaliśmy taką zasadę, że zanim pójdzie się na jakiś film - a wiele książek ma swoje wersje filmowe – to trzeba książkę przeczytać, na podstawie której ten film powstał. Taka była zasada i nie wolno było od tego odejść. (...) Czytanie to jeden z kluczy do szczęścia. Czytanie ma w sobie niesamowitą siłę

- mówił wojewoda.

Swoimi refleksami podzielił się także Marek Zagórski:

W latach 70. i 80., kiedy była telewizja, ale nie było tych wszystkich multimediów, które dzisiaj mamy, czytanie było źródłem pobudzania wyobraźni i źródłem wolności. Dzięki temu, że mieliśmy książki mogliśmy – mimo że w reżimie, który nie pozwalał nam nigdzie jeździć – podróżować po całym świecie. Mogliśmy odkrywać ten świat właśnie przez własne myśli i wyobrażenie…

Poseł zauważył, iż to, że tak wiele osób bierze udział w Narodowym Czytaniu świadczy o tym, że literatura jest wciąż żywa, pomimo że musi się dzisiaj bronić przed nowoczesnymi technologiami. Ale jednocześnie te technologie powodują, że dostęp do książek jest łatwiejszy.

Do czytania zachęcała także Aurelia Michałowska i Jerzy Bauer.

Publiczność złożona m.in. z nauczycieli i uczniów ostrowskich szkół i przedszkoli, a także przedstawicieli miejskich instytucji i czytelników biblioteki usłyszała utwory: "Romantyczność", "Powrót taty", "Pierwiosnek", "Świteziankę" i "Świteź", natomiast Klaudia Duda, uczennica Zespołu Szkół nr 2 zaśpiewała "Tańczące Eurydyki".

W spotkaniu wzięli udział również: Zuzanna Zacharewicz - dyrektor Biura Wojewody, Marcin Grabowski - kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce i Michał Giers - dyrektor ostrołęckiej Delegatury Kuratora Oświaty.

Narodowe Czytanie to cykliczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury z kanonu polskiej literatury. Zapoczątkował ją prezydent Bronisław Komorowski w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowmazowiecka.naszemiasto.pl Nasze Miasto