Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małkinia Górna. W planach są wały przeciwpowodziowe nad Bugiem. Odbyły się burzliwe konsultacje społeczne, 1.10.2019. Zobacz zdjęcia

Hanna Chromińska
1 października 2019 r. w gminie Małkinia Górna przeprowadzono konsultacje społeczne dotyczące projektu budowy wałów przeciwpowodziowych.
1 października 2019 r. w gminie Małkinia Górna przeprowadzono konsultacje społeczne dotyczące projektu budowy wałów przeciwpowodziowych. Hanna Chromińska
Małkinia Górna. Przeprowadzono konsultacje w sprawie planowanej budowy wałów przeciwpowodziowych. Najpierw w terenie.

1 października 2019 r. w gminie Małkinia Górna przeprowadzono konsultacje społeczne dotyczące projektu budowy wałów przeciwpowodziowych.

Konsultacje pokazały, że wybór optymalnego wariantu ochrony przeciwpowodziowej jest poważnym wyzwaniem, z którym muszą zmierzyć się władze i mieszkańcy gminy oraz projektanci i wykonawcy infrastruktury hydrotechnicznej.

Pamiętają powódź sprzed 40 lat

Powódź jest jedną z najbardziej groźnych i niszczycielskich w skutkach klęsk żywiołowych. „Strategia Rozwoju Bezpieczeństwa Narodowego RP na lata 2012-2022” stwierdza, że powodzie są dla Polski najpoważniejszym zagrożeniem naturalnym, bo poważne straty materialne i społeczne może spowodować nagłe wezbranie wód nawet w niewielkich ciekach wodnych. Ochrona przeciwpowodziowa i minimalizowanie skutków powodzi wymaga skoordynowania planowania przestrzennego i budowy infrastruktury hydrotechnicznej z oczekiwaniami społecznymi i poszanowaniem środowiska.

W gminie Małkinia Górna ostatnia groźna powódź miała miejsce w roku 1979, ale mieszkańcy gminy stale postrzegają Bug jako potencjalne źródło zagrożenia powodziowego.

Najpierw w terenie

Konsultacje na temat budowy nowych wałów w gminie Małkinia Górna rozpoczął terenowy briefing prasowy w Rostkach Wielkich. Na wysokim brzegu Bugu z mieszkańcami gminy spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Biura Projektowo-Inżynierskiego WTU Sp. z o.o. i organizacji pozarządowych.

W czasie briefingu o potrzebie zabezpieczenia terenu gminy przed skutkami powodzi mówili: wicemarszałek Senatu RP - Maria Koc, poseł na Sejm Daniel Milewski i dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie Agnieszka Szymula.

Wójt Bożena Kordek i przewodniczący Rady Gminy Jacek Bogdan zaprezentowali trzy warianty przebiegu zabezpieczeń przeciwpowodziowych, a mieszkańcy sołectw leżących nad Bugiem na gorąco komentowali przedstawione propozycje.

Burzliwie w GOKiS

Druga część konsultacji społecznych odbyła się w GOKiS. Dyrektor Zarządu Zlewni w Sokołowie Podlaskim Piotr Woźniak oraz starosta Zbigniew Chrupek potwierdzili, że zabezpieczenie przeciwpowodziowe gminy Małkinia Górna jest przedsięwzięciem wymagającym bliskiej współpracy Wód Polskich i władz powiatowych.

Prezentacja przygotowana przez Biuro Projektowe WTU szczegółowo przedstawiła skutki powodzi stuletniej (prawdopodobieństwo jej wystąpienia raz na 100 lat, jest określane jako średnie), wariant przebiegu zabezpieczeń wykorzystujący ukształtowanie terenu oraz wchodzące w jego skład rodzaje zabezpieczeń.

Pierwsze poważne różnice zdań pojawiły się przy porównaniu zagrożenia powodziowego z roku 1979 z określonym przez WTU zasięgiem wody stuletniej.
Duże emocje wzbudziła koncepcja wybudowania zabezpieczeń mobilnych o łącznej długości ponad 3 km.

Mieszkańcy Zawist wyrażali zdecydowane obawy co do wpływu tego typu obiektu na estetykę posesji, byli też niezadowoleni z perspektywy udostępnienia części działek pod fundamenty zabezpieczeń mobilnych.

Kolejnym czynnikiem podgrzewającym atmosferę konsultacji okazała się potrzeba zabezpieczenia przed powodzią kilku gospodarstw znajdujących się na terenach zalewowych. Wiele wątpliwości wzbudziły też typy zabezpieczeń proponowanych dla okolic Klukowa.

Pytania zadawane przez Alicję Pawelec, Marka Elasa i prof. Janusza Żelazińskiego z Fundacji WWF Polska dotyczyły ekonomicznych aspektów powodzi i podtopień na terenie gminy Małkinia Górna w ciągu ostatnich 40 lat oraz budynków mieszkalnych i infrastruktury zlokalizowanych na terenach zalewowych.

Nie uzyskano wszystkich odpowiedzi

Trwające ponad 3,5 godziny konsultacje społeczne nie przyniosły odpowiedzi na wszystkie ważne pytania. Na zakończenie spotkania ustalono, że mieszkańcy w ciągu najbliższych 2 tygodni mogą składać w Urzędzie Gminy propozycje, zapytania i sugestie dotyczące zaprezentowanego wariantu zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Materiały te zostaną przekazane Wodom Polskim, które rozpatrzą je jako uzupełnienie konsultacji społecznych.

Po zakończeniu spotkania Jarosław Kowalczyk - rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie - podkreślił, że duże emocje pojawiają się na większości spotkań przedstawicieli Wód Polskich z mieszkańcami terenów zagrożonych powodzią.

Inwestycja planowana przez Wody Polskie w gminie Małkinia Górna jest nadal na etapie konsultacji społecznych, co oznacza, że jeszcze nic nie jest przesądzone

- powiedział Jarosław Kowalczyk.

- Zaprezentowaliśmy dziś jeden z trzech wariantów zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Naszym zdaniem jest on optymalny ze względu na dopasowanie do istniejących w gminie warunków hydrologicznych i topograficznych. Jesteśmy przekonani, że zaproponowane przez nas połączenie umocnienia linii brzegowej, wybudowanego i przebudowanego obwałowania oraz zabezpieczeń mobilnych dobrze zabezpieczy mieszkańców i zminimalizuje negatywny wpływ na środowisko. Wnioski i uwagi zgłoszone na dzisiejszym spotkaniu oraz złożone w UG z pewnością wnikliwie przeanalizujemy i uwzględnimy przed wdrażaniem dalszych procedur.

Zobacz inne materiały

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowmazowiecka.naszemiasto.pl Nasze Miasto